Zásady pro užívání autorského digitálního obsahu

Autorský obsah tvořím ráda a s láskou. Nicméně to stojí také mnoho času. Věřím, že se mnou budete souhlasit, že odvedená práce a čas strávený nad tvorbou musí být spravedlivě ohodnocen. Cenu svých produktů volím tak, aby byly finančně dostupné. Na oplátku očekávám férový přístup, díky kterému bude mé podnikání finančně udržitelné do budoucna, a tak budou moci vzniknout další produkty (mnoho z nich je momentálně již rozpracováno) a hlavně se tyto produkty pak budou moci dostat k Vám a k dětem, které to potřebují a kterým mohou pomoci.

V obchodních podmínkách se dočtete, co přesně znamená získání vlastnického práva k digitálnímu obsahu a informace o tom, jak digitální obsah z těchto stránek správně užívat. Obchodní podmínky však bývají napsané “nelidštinou”, takže se to zde pokusím popsat stručně a srozumitelně:

kllicka

Co je v pořádku a v souladu

s mým záměrem pro užívání elektronických vzdělávacích pomůcek?

  • Obsah souboru si můžete prohlížet.
  • Můžete si jej samozřejmě i vytisknout – ideálně jen jednou, ale dojde-li ke zničení původní kopie nebo je-li to nezbytně nutné, můžete si ho vytisknout znovu. 
  • Můžete pomůcku využít pro vzdělávání svých dětí.* 
  • Můžete produkt někomu ukázat, vždy jej ale mějte u sebe, produkt je určen jen a pouze pro Vás a Vaši potřebu, nikoliv pro někoho dalšího.

Tohle prosím nedělejte

aneb několik příkladů toho, co v pořádku není

  • tisknout více než pro vlastní potřebu
  • půjčovat pomůcku jiné osobě, byť by to bylo na krátkou dobu**
  • kopírovat stažený soubor jiným osobám, nahrávat ho na internet nebo v rámci soukromé sítě za účelem stažení dalšími osobami apod. (a to jak zadarmo, tak i za úplatu)
  • prodávat či rozdávat výtisky nebo kopie výtisků souboru
  • používat obrázky či texty z vytvořených produktů pro tvorbu vlastních produktů

Nemusí to být nutně děti vlastní, můžou to být i vaši školáci nebo děti, které doučujete nebo s nimi jinak pracujete na jejich vzdělávání či rozvoji. Nijak nerozlišuji, kolik dětí bude reálně pomůcku využívat, pokud se stále jedná o Vaše vlastní použití :). 

** V takovém případě se už totiž nejedná jen o Vaši vlastní potřebu. Pokud někdo chce produkt používat, je potřeba ho zakoupit. Namísto zapůjčení mu ho můžete sami zakoupit jako dárek. (Je-li to Váš dobrý přítel či kolega, jistě to uděláte rádi. Není-li, pak to pravděpodobně není ta správná osoba ani pro půjčování vlastních věcí s určitou hodnotou). Koupí v podobě dárku navíc uděláte radost mnoha lidem najednou (mně jakožto autorce, obdarované osobě a samozřejmě také dětem, které budou danou pomůcku používat a pomůže jim).

tlac-pruh

Výše uvedené výčty rozhodně nejsou kompletní. Nejste-li si jisti, co je a co není v souladu s použitím elektronických vzdělávacích materiálů, neváhejte a ptejte se. Budu také ráda, pokud mi dáte vědět o tom, když zjistíte, že někdo nakládá s mnou vytvořenými pomůckami způsobem, který by mně jako autorku mohl nějak poškodit. Věřím ale, že to k tomu bude docházet jen vzácně. 

Děkuji za projevenou přízeň a dodržování těchto zásad. Vaše zodpovědné chování je důležitou součástí ohodnocení mé práce.